Jak spędzić razem Wielkanoc?

Jak spędzić razem Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co prawda w wyznaniach chrześcijańskich każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania, ale Wielka Niedziela jest z nich najbardziej uroczysta. Jako że jest to święto rodzinne, chciałabym napisać kilka słów o tym, jak wygląda to święto z punktu widzenia związku między dwojgiem bliskich sobie ludzi.

Zaczniemy jednak od kilku podstawowych informacji na temat Wielkanocy. Wszak nie wszyscy czytelnicy tego bloga są chrześcijanami i mogą nie wiedzieć, o co tak naprawdę chodzi.

Obchody Wielkanocy w Kościele rzymskokatolickim

Poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne.

Po zachodzie słońca w sobotę zaczyna się Niedziela Wielkanocna. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się Paschał – wielką, woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę.

Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – Oktawę wielkanocną, a szerzej – na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, którego zakończeniem jest Dzień Pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Tydzień wcześniej obchodzona jest jeszcze uroczystość Wniebowstąpienia Jezusa.

Tak to mniej więcej wygląda.

Polska tradycja

Niedziela Wielkanocna, podobnie jak i Poniedziałek Wielkanocny, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym.

Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano. Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy znajdującym się w kościele symbolicznym Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie, niosąc monstrancję z Hostią, kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie. W procesji niesiona jest również figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości Alleluja, będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych.

Według polskiego zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. Do tradycji należy również obdarowywanie najbliższych (głównie dzieci) drobnymi upominkami, tzw. zajączkami. W niektórych domach są one ukrywane i po śniadaniu wielkanocnym odbywa się poszukiwanie schowanych upominków.

Jak spędzić razem Wielkanoc?

Wielkanoc to święto rodzinne, więc można uznać je jako okazję do zacieśniania relacji pomiędzy członkami rodziny i zadbania o lepsze zrozumienie siebie nawzajem. Osobom mocno wierzącym może wydać się to nieco gorszące, kiedy napiszę o moich pomysłach na spędzenie świąt wielkanocnych. Nic jednak na to nie poradzę – nie jestem katoliczką. Choć Wielkanoc obchodzę każdego roku, na równi z wszystkimi Polakami, traktuję ją bardziej jako święto umacniające więzi rodzinne.

W jaki sposób można obchodzić Wielkanoc we dwoje? Pomysłów można wyliczyć całkiem sporo. W dzisiejszych czasach nie ma konieczności trzymania się sztywno tradycji. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakimi osobami jesteście ty i twój partner. Jeśli chcecie, możecie skorzystać z poniższych propozycji:

1. Religijne celebracje

Oczywiście nie mogę pominąć samej istoty świąt Wielkanocnych. Wiele osób spędza je bowiem według starych zasad kościelnych. Jest to podstawowy sposób, choć zdaje się, że coraz mniej popularny. Szczególnie wśród młodych ludzi, którzy wolą dobrze się bawić, zamiast uczestniczyć w Mszach Świętych. Nie da się ukryć, że dla wielu osób Kościół nie stanowi zbyt atrakcyjnej formy spędzania czasu. Ja nie byłam na mszy od liceum.

Nie chcę jednak nikogo namawiać do porzucania swojej wiary. Wręcz przeciwnie. Jeśli jesteś katoliczką, powinnaś sumiennie wypełniać obowiązki nakładane przez Kościół.

2. W domu

Najbardziej tradycyjny sposób obchodzenia Wielkanocy to spędzenie go w gronie rodziny. Wyżej opisałam, jak to wygląda w Polsce. Osobiście nie zawsze wybierałam tę formę obchodzenia Wielkanocy. Nie dlatego, że jestem jakoś specjalnie przeciwna, ale po prostu lubię skorzystać z okazji do wyjazdu. Nawet na dwa lub trzy dni. Dzięki temu mogę odpocząć od codzienności.

Niemniej pozostanie w domu ma swój urok. Można spędzić więcej czasu z najbliższymi. Po świątecznym śniadaniu i odnalezieniu wszystkich zajączków, można zorganizować wspólne gry i zabawy (koniecznie z dala od komputera). Jeśli pogoda na to pozwoli, zachęcam do wyjścia na ogród lub spacer po lesie całą rodziną.

3. Wspólne przygotowywanie słodkości

Oto coś, co lubi prawie każdy człowiek – słodycze. Jeśli masz w sobie choć odrobinę miłości, z pewnością zapragniesz wręczyć coś słodkiego członkom swojej rodziny. Możesz iść do sklepu, ale po co? Czy nie lepiej byłoby wspólnie przygotować jakieś smaczne ciasto lub zestaw czekoladek? Nie tylko będzie to o wiele zdrowsze, ale też dostarczy wszystkim mnóstwo frajdy.

O tej porze roku słodycze są szczególnie pożądanym produktem. Problem w tym, że większość tego, co dostaniemy w sklepach, jest strasznie szkodliwe dla zdrowia. Chodzi nie tylko o zbędne kilogramy (a przecież niedługo będzie lato!), lecz również o dobrą kondycję twojego organizmu. Spróbuj więc zaproponować najbliższym wspólne przygotowanie zestawu słodkości, a w Wielkanoc będziecie mogli usiąść razem i delektować się ich cudownym smakiem.

4. Świąteczny wyjazd

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się wielkanocne wyjazdy. Hotele i różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe prześcigają się w ofertach. Wzorem zachodnich firm przedstawiają cały wachlarz możliwości, ze świątecznym śniadaniem włącznie. Posiłki są bogate w tradycyjne przysmaki, a otoczenie może być niezwykle kameralne i nastrojowe. Wybierając stylowy hotel, zapewnisz sobie i swoim najbliższym niezapomniane przeżycia.

Razem z mężem mamy taką swoją małą tradycję, że co drugi rok wyjeżdżamy na Wielkanoc w góry. Naprzemiennie z rodzinnymi świętami u moich rodziców. Przyznam, że podczas wyjazdów czujemy się trochę jak w Walentynki. Staramy się jednak nie zapominać o tym, co stanowi podstawę Świąt Wielkanocnych – o świętowaniu życia i nauk Jezusa. Choć nie jestem katoliczką, bardzo szanuję jego poświęcenie i mądrość, jaką starał się przekazać ludzkości. Zasłużył sobie na to, żeby uczcić jego pamięć.

Jak wygląda przykładowa oferta dla osób chcących spędzić Wielkanoc w hotelu? Wygląda to, mniej więcej, w ten sposób (pakiet na cały wielkanocny weekend):

  • nocleg w przytulnym pokoju – najlepiej żeby miał balkon (to moja osobista rekomendacja na wieczór);
  • wielkopostny bufet kolacyjny w Wielki Piątek;
  • uroczyste święcenie potraw w Wielką Sobotę;
  • tradycyjne Śniadanie Świąteczne w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny;
  • nielimitowane korzystanie z atrakcji na terenie hotelu (np. siłowni, basenu, stadniny koni, aerobiku, wypożyczalni rowerów, winiarni – oczywiście pod warunkiem, że takowe są dostępne);
  • bardzo często przygotowywane są specjalne bufety dla dzieci;
  • wiele hoteli ma również w swojej ofercie programy animacyjne dla dzieci: poszukiwanie Świątecznego Zajączka, gry i zabawy, malowanie pisanek w Wielką Sobotę, pieczenie ciasteczek, dyskoteka, Śmigus Dyngus na basenie, etc.

5. Wizyta w SPA

To może cię zaskoczyć, ale wiele osób korzysta ze specjalnych ofert wielkanocnych w SPA. Moda przyszła z Zachodu i zbiera coraz szersze grono sympatyków. Sprawdź propozycje najciekawszych pakietów SPA w Polsce. Z pewnością znajdziesz bogaty wybór zabiegów i usług, takich jak: masaże, zabiegi na ciało, manicure, pedicure, kąpiele, zabiegi lecznicze, zabiegi wyszczuplające i wiele innych.

Pakiety skomponowane są tematycznie, istnieje więc także oferta SPA na okres świąt Wielkanocnych. Coś dla siebie znajdą zatem wszyscy. Istnieją nawet pakiety SPA dla seniorów, można więc wykupić świąteczny wyjazd dla całej rodziny, bez obawy o zdrowie starszych osób.

Zabiegi SPA łagodzą oznaki starzenia, pozwalają zachować skórę zdrową, estetycznie piękną, bardziej odporną na choroby. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i Wielkanoc spędzić na dbaniu o dobre samopoczucie?

6. Restauracja

Niektórzy nie przepadają za gotowaniem. Nie ma w tym nic złego – każdy ma prawo do własnych pasji. Jeśli gotowanie nie jest jedną z nich, nie trzeba rozpaczać i męczyć się z przygotowywaniem świątecznych potraw. Przecież można wybrać się do restauracji, a nawet wynająć salę dla całej rodziny. Na pewno wyjdzie drożej niż święta spędzone w domu, ale za to doświadczenia okażą się z pewnością niezapomniane. Szczególnie, jeśli wybierzesz lokal o odpowiednim charakterze.

Kategorie: Święta

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: wielkanoc dla dwojga, wielkanocny weekend, wyjazd na wielkanoc, wielkanoc, śniadanie świąteczne w niedzielę wielkanocną, wielkanoc w spa, wielkanoc w hotelu spa, jak spędzić razem wielkanoc.